Młodzież z liceum i szkoły podstawowej uczestniczyła w akademii poświęconej wydarzeniom II wojny światowej - w szczególności Powstaniu Warszawskiemu. Rozejrzeliśmy się wokół i zrozumieliśmy jak ważną rzeczą jest spowodować, żeby młodzież, biorąca udział w dzisiejszym wydarzeniu była świadoma bohaterstwa Polaków, którzy oddali wszystko, żeby choćby przez pięć minut być wolnym człowiekiem. To był wielki zew wolności, ale też zew miłości do Ojczyzny i drugiego człowieka.Piękne jest to, że mogliśmy sięgnąć po poetów z tamtego okresu, którzy przybliżyli nam obraz tamtych wydarzeń. Wykorzystaliśmy wiersze takich pisarzy jak Słonimski, Baczyński, Białoszewski.
Jednak przewodnim motywem spotkania była muzyka, dzięki czemu uczniowie usłyszeli utwory z okresu II wojny światowej.To od Was, młodych ludzi, zależy przyszłość Naszej Ojczyzny. Dlatego nie pozwólmy zapomnieć, nie pozwólmy przekłamań, nie pozwólmy powtórzyć.